top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

10 największych gwiazd dekady w Polsce. Pamiętasz je?

Choć polski rynek cyrkowy ciężko porównać do niemieckiego, francuskiego, czy nawet węgierskiego, to i u nas gościło wiele potężnych gwiazd cyrku światowego. Kto chciał, ten mógł obejrzeć kawał porządnego występu. Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu największych gwiazd areny, które w przeciągu ostatnich dziesięciu lat gościły pod polskimi namiotami. Są to najsłynniejsze nazwiska, laureaci wielu prestiżowych festiwali, artyści najlepszych europejskich cyrków. Pamiętasz ich wszystkich?


THE WERNER GUERRERO DUO

Bezapelacyjnie jedni z najznamienitszych artystów jacy gościli kiedykolwiek w Polsce. Występowali dosłownie wszędzie - kilkukrotnie na Festiwalu w Monte Carlo, w cyrkach zachodnio- i wschodnioeuropejskich, w cyrkach amerykańskich, a nawet w Mam Talent Ameryka. Biorąc pod uwagę ostatnią dekadę, gościli w Polsce w Cyrku Zalewski na Festiwalu w roku 2014. Poprzedni ich występ w naszym kraju miał miejsce w 2009 roku.

KRISTIAN KRISTOF

Wybitny żongler porównywany do innej legendy, Krisa Kremo. Wywodzący się z Węgier artysta prezentuje numer nazwany elegancką żonglerką. Prezentował się przed polskimi widzami na Festiwalu Cyrku Zalewski w Warszawie w roku 2015. Do festiwalowej obsady dołączył już jednak po premierowym weekendzie. Warto dodać, że Kristian Kristof to także reżyser cyrkowy. W ostatnich latach współpracował z Disney'em oraz niemieckim Circus Krone, reżyserując show "Mandana". Regularnie też współtworzy programy Wielkiego Cyrku Stołecznego w Budapeszcie.

CRAZY WILSON

Kolumbijczyk Crazy Wilson jest naprawdę szalony. Udowadnia, że solowe koło śmierci wcale nie musi być nudne, ani tym bardziej powolne. Zasłynął w świecie cyrku oryginalnymi pomysłami na design swojego rekwizytu z których ostatni zrealizowany to wielki motocykl. Występował we wszystkich najlepszych cyrkach jakie tylko można wymienić. Został też nagrodzony na Festiwalu w Monte Carlo. W cyrku rodziny Zalewskich gościł w roku 2019.

KONSTANTIN MOURAVIEV

Konstantin zdobywał doświadczenie w najlepszym do tego miejscu - szkole rosyjskiej. Prezentuje koło reńskie na wesoło i wszędzie, gdzie się pojawia, wzbudza sympatię widzów. Występował na arenach w Monte Carlo i Circus Roncalli. W roku 2013 gościł także pod katedrą Cyrku Zalewski.

JIMMY FOLCO

Znany klaun choć z Włoch, to do Polski ma bardzo blisko, bowiem wraz z żoną Czeszką mieszka właśnie w Czechach. Może dlatego w przeciągu ostatnich 10 lat dwukrotnie gościł w Polsce - najpierw przez dwa weekendy na objazdowym Festiwalu Cyrku Zalewski w Krakowie w roku 2013, a potem w roku 2015 na Festiwalu Talentów. Jimmy Folco bardzo często jest gościem honorowym na licznych wydarzeniach cyrkowych.

TRUPA ESHIMBEKOV

Grupa Eshimbekov z Kirgistanu to jedni z czołowych dżygitów na świecie. Na 34. Festiwalu w Monte Carlo zdobyli nagrodę Srebrnego Klauna. Dwa lata później, podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej Warszawa 2012 gościli pod namiotem Cyrku Zalewski, zachwycając publiczność swoimi umiejętnościami. Do ich pokazu dyrekcja cyrku musiała specjalnie sprowadzić wyższe bandy.

RODZINA FOLCO

Rodziny Folco nie trzeba nikomu przedstawiać. Są to jedni z czołowych trenerów zwierząt na świecie, a w minionych latach wielokrotnie gościli w Polsce. Ich słonie i wielbłądy pojawiły się na festiwalach Cyrku Zalewski w roku 2011 i 2014 oraz na Festiwalu "Korony" w roku 2012. Adriana i jej syn Amedeo występowali ze swoimi zwierzętami dosłownie w każdym zakamarku Europy.

RODZINA CASARTELLI

Przez trzy lata mieliśmy szczęście podziwiać w Polsce jedną z największych i najważniejszych dynastii w historii świata cyrku. Mowa oczywiście o rodzinie Casartelli z Włoch, której talentów i numerów nie sposób zliczyć. Ich występ na Festiwalu w Monte Carlo w 2007 roku był wielkim świętem całego włoskiego cyrku. Najsłynniejszymi numerami rodziny Casartelli jest pokaz zwierząt egzotycznych i tresura koni.

RONI & STIV BELLO

Bracia Roni i Stiv Bello to synowie Luciano Bello, wielkiej legendy w świecie żonglerki. Przez wiele lat Bello Brothers tworzyli wybitny numer jakim były gry ikaryjskie. Ale i teraz nie wypadają z formy, wymyślając coraz to nowsze występy jak chociażby numer z kuszami. Rozwijają się wciąż w stronę klaunady. Właśnie dostali angaż w Cyrku Vasquez wędrującym po Stanach Zjednoczonych. Często są gośćmi ważnych wydarzeń cyrkowych.

RAFAEL DE CARLOS

W roku 2020 cała Polska miała okazję podziwiać prawdziwego mistrza - Rafaela de Carlosa pochodzącego z Kuby. W swoim dorobku ma on występu w kilkudziesięciu cyrkach na całym świecie, a styl prezentowany przez niego jest nie do podrobienia. Kunszt i najwyższy poziom gwarantowane.


87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page