top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

10 numerów cyrkowych wszech czasów. Widziałeś wszystkie?

Tak jak kiedyś wybrano 7 cudów świata, a potem 7 nowych cudów, tak i my postanowiliśmy wybrać największe cuda cyrkowe świata. Przedstawiamy zestawienie 10 najwybitniejszych numerów cyrkowych wszech czasów, które wciąż są prezentowane na arenach.


Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wybitnych numerów cyrkowych na świecie jest tak dużo, że spokojnie starczyłoby ich na wybranie np. 100 najlepszych numerów. Wybranie tylko 10 jest oczywiście niemożliwe, dlatego wybraliśmy najbardziej reprezentacyjne przypadki, a jednocześnie liczymy na Waszą kreatywność! Kolejność wymienionych numerów przypadkowa.


MARTIN LACEY JR. | POKAZ LWÓW

Nie ulega wątpliwości, że Martin Lacey jr. to w chwili obecnej najwybitniejszy treser wielkich kotów. Prezentuje największą na świecie tresurę lwów, których w swoim posiadaniu ma blisko 30. Zdobył wszystkie najważniejsze nagrody cyrkowe, założył nawet fundację mającą walczyć o prawa cyrków ze zwierzętami. Od lat związany jest z Janą Mandaną Lacey-Krone, stając się tym samym współwłaścicielem największego cyrku na świecie. Sam pochodzi z Anglii, a miłość do wielkich kotów przejął od matki, Susan Lacey, która w 2004 roku występowała na Festiwalu Sztuki Cyrkowej w Warszawie.


TRUPA ELENY DROGALEVEJ | ŻONGLERKA

Legendarny rosyjski zespół żonglerów pod dowództwem Eleny Drogalevej to według wielu najlepsi żonglerzy naszych czasów. Już całkiem sporo lat temu tryumfowali na Festiwalu w Monte Carlo, wtedy też było o nich najgłośniej, ale od czasu do czasu wciąż pojawiają się na europejskich arenach, głównie podczas festiwali i gali. Ich występ cechuje elegancja, klasa i szalona precyzja. Elena Drogaleva uwspółcześniła klasyczną wersję żonglerki grupowej w której podczas żonglerki w duecie, jeden z artystów stał na barkach drugiego. W jej wersji występu, barki kolegi zostały zastąpione przez metalowy podest na którym stoi jeden z artystów. Numer ten na pewno wpisze się na dobre do historii cyrku.


RODZINA CASSELLY | POKAZY SŁONI I KONI

Każdy kto choć raz widział występ słynnej niemieckiej rodziny Casselly nie zapomni go do końca życia. Artyści w swoim dorobku posiadają kilka rodzajów tresur, od słoni przez kuce i konie po tresurę mieszaną słoni i koni. Występu z filmiku raczej już nie zobaczymy na żywo, niemniej Casselly każdego roku zaskakują nowymi pomysłami i konfiguracjami. Rene Casselly junior zasłynął skokami na desce przy pomocy słoni, a także woltyżerką na słoniach. Rodzina Casselly regularnie gości w Monte Carlo.


NAVAS BROTHERS | KOŁO ŚMIERCI

Bracia Navas stanowią dla wielu niedościgniony wzór akrobatów na kole śmierci. Występowali we wszystkich ważniejszych cyrkach, trzykrotnie pojawili się na Festiwalu w Monte Carlo, gościli także w Polsce. Nikt inny nie potrafi tak brawurowo zaprezentować dużego loopingu jak oni. Podczas ich występów publiczność rozgrzana jest do czerwoności, a tricki na rekwizycie przyprawiają niejednego o ból i zawrót głowy. Navas Brothers to absolutni wirtuozi w swojej dziedzinie.


RODZINA RICHTER | WOLTYŻERKA

Związki Węgrów z końmi nie budzą żadnych wątpliwości. Przecież plemiona węgierskie jakoś musiały dotrzeć na płaską środkowoeuropejską równinę z terenów pod Uralem. Dlatego pokazy konne są dla Węgrów tym samym czym dla Rosjan pokazy niedźwiedzi. Nie dziwi więc fakt, że w kraju tym wykształciło się mnóstwo wybitnych jeźdźców konnych. Wśród nich rodzina Richter, która przed powstaniem Richter Florian Cirkusz tworzyła jeden zespół i prezentowała jeden numer obecnie możliwy do obejrzenia w cyrku Floriana Richtera. Po rozdziale na dwa cyrki, Jozsef Richter stworzył własną wersję woltyżerki, a numery obydwu braci doczekały się uznania największego z możliwych - nagrody na Festiwalu w Monte Carlo. Richterzy w swoich popisach konnych są niedoścignieni. Nikt inny na świecie nie prezentuje woltyżerki na tak wysokim poziomie jak właśnie ci węgierscy artyści. Wszędzie gdzie się pojawiają, wywołują burzę oklasków.


FUMAGALLI |KLAUN

Na jednej z edycji Festiwalu w Monte Carlo padło stwierdzenie: "Takich klaunów dziś już nie ma". I jest to święta prawda. Włoski Klaun Fumagalli i jego brat Daris od dekad zachwycają widzów na całym świecie. Repryza "Pszczółka" w ich wykonaniu zyskała status kultowej. To artyści nie do podrobienia, którzy na pierwszy rzut oka prezentują prosty humor, ale każdy ich występ to majstersztyk nie do powtórzenia przez innych. Mimika, gra aktorska, ruchy na arenie, umiejętność improwizacji sprawiają, że Fumagalliego nikt nie może podrobić. Artyści gdzie się nie pojawiają, wprowadzają na arenę ciepło i łączą widownię, bez względu na to, czy to spektakl bardzo tradycyjny, czy bardzo współczesny. Taka też jest rola klauna, nie każdy umie jej sprostać.


FLYING FUENTES GASCA | LATAJĄCE TRAPEZY

Południowo - amerykańscy akrobaci to jeden z najsłynniejszych rodów trapezistów na świecie. Jako jedni z nielicznych na świecie potrafią wykonać 4-krotne salto w powietrzu. Ich wyczyny mrożą krew w żyłach, a pokazy opanowane są do granic możliwości. Ponad 10 lat temu Fuentes Gasca wystąpili na Festiwalu w Monte Carlo wbijając w fotele zgromadzoną publiczność. Po tamtym występie jeszcze przez długi czas wiele telewizji na całym świecie w relacji z Festiwalu w Monte Carlo poświęcało wiele miejsca grupie na trapezach. Fach rodzinie przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, prawie każdy Gasca skacze lub skakał na trapezach. W tym przypadku tradycja jest fundamentem tak wybitnych pokazów.


YINCHUAN ACROBATIC TROUPE OF CHINA | AKROBACJE NA ROWERACH

Ten numer od lat podbija najlepsze areny cyrkowe całego świata. Wszyscy znamy chińskich artystów z niezwykłej dyscypliny, wytrwałości i oryginalnych metod treningów. Wszystkie te czynniki przynoszą efekty w postaci wybitnych występów. Chińscy akrobaci są bowiem najlepszymi na świecie. Akrobacje na rowerach w wykonaniu Chińskiej Trupy Akrobatycznej z Yinchuan to jeden ze sztandarowych pokazów cyrku chińskiego. Do perfekcji opanowany występ sprawia, że chińskie akrobatki nie tylko zadziwiają widzów, ale i zdobywają same pierwsze nagrody.


ROYAL CIRCUS GIA ERADZE

Rosyjski Królewski Cyrk pod dowództwem Gia Eradze to sen na jawie. Artyści nie tylko prezentują "suche" występy, ale dorabiają do tego niesłychaną oprawę i dramaturgię. Przygotowanie każdego ich pełnego spektaklu kosztuje setki tysięcy o ile nie miliony euro. Stroje szyte z najwyższej jakości materiałów, dziesiątki trenerów i choreografów pracujących na jeden końcowy występ to normalność w tej rosyjskiej trupie. Muzyka do występów również powstaje na specjalne zamówienie rosyjskich artystów. Tu nikt nie gra na siebie, to praca zespołowa, która przynosi nieziemskie wręcz rezultaty. Artyści tworzący cyrk Gia Eradze uczą się w najlepszych moskiewskich i petersburskich akademiach cyrkowych pod okiem wybitnych nauczycieli. Efekty tego wielkiego przedsięwzięcia możecie zobaczyć na filmie poniżej.


RODZINA KNIE | POKAZY KONI

Szwajcarska rodzina Knie to jedni z najwybitniejszych znawców koni, nie tylko w cyrku, ale i na świecie. Trudno wymienić wszystkie wspaniałe pokazy jakimi raczyła nas familia Knie na przestrzeni ostatnich kilku lat. W posiadaniu artyści posiadają kilkadziesiąt koni, a pasja i miłość do nich przechodzi z pokolenia na pokolenie. Głową rodziny jest oczywiście Freddy Knie, dyrektor Szwajcarskiego Narodowego Cyrku Knie. Ci niezwykli behawioryści potrafią słuchać koni, wyczuć każde z nich osobno. Takie podejście skutkuje wybornymi pokazami na arenie podczas których nie ma błędów i pomyłek, a konie doskonale wiedzą co i kiedy mają robić. Występy rodziny Knie to kwintesencja korzeni cyrku europejskiego.


A może i Wy macie swoje numery wszech czasów? Czekamy na propozycje. :D

232 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page