top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

Ceny w polskich cyrkach wzrosną. O ile? Życie pokaże


Ogólnokrajowy trend we wzroście cen utrzymuje się już od kilku miesięcy. Szeroko pojęta inflacja nie ominie w nowym sezonie także cyrków. Czy podwyżki są nieuniknione i jakich cen możemy się spodziewać?


W zasadzie niemal każdy polski cyrk planuje podwyżki cen biletów na sezon 2022. Ciężko powiedzieć, czy decyzje te wynikają z konkretnych wyliczeń, czy raczej jest to pewien rodzaj asekuracji przed nierentownością biznesu. Wzrosty cen nie dotykają bowiem aż tak bardzo cyrków jak innych, stacjonarnych biznesów. Owszem, w związku z tzw. "Polskim Ładem" mogły wzrosnąć koszty działalności, a co za tym idzie wysokość odprowadzanych podatków, natomiast na cyrki, w przeciwieństwie do zwykłych firm, niezbyt wpływają podwyżki cen prądu czy gazu. Z kolei do drogiego paliwa wszyscy w cyrkach zdążyli się przyzwyczaić już wiele lat temu, a z drugiej strony przerzuty robione po 60 - 100 kilometrów pokazują, że koszty paliwa dla niektórych cyrków wcale nie są tak dotkliwe.


Sami artyści raczej nie podrożeli, place podobnie. Co najwyżej mogły wzrosnąć ceny artykułów żywieniowych sprzedawanych w bufetach. Wydawać by się mogło, że nie ma potrzeby podnosić cen i tak już drogich biletów. Natomiast wzrosły koszty życia. Każda osoba pracująca w cyrku poza tym, że jest artystą, technicznym, czy dyrektorem, prowadzi normalne życie. Inflację odczuwa idąc do sklepu, czy też korzystając z usług. Więcej wydaje, a więc oczekuje większego zarobku. A to już przekłada się na cyrkową kasę.


Zatem do końca nie wiadomo jeszcze, czy podwyższa cen jest uzasadniona. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że tak. Z drugiej jednak strony - życie pokaże jaka będzie "wrażliwość finansowa" widzów w tym roku. Brutalna prawda jest taka, że jeżeli ludzie będą chętnie szli na spektakle, nieważne jakie one by były, to to oznacza, że oferowane przez cyrki ceny zostały uznane za przyzwoite. Jeżeli będzie inaczej, najpewniej czekają nas kolejne manewry w celu uatrakcyjnienia ceny dla polskiego widza.

184 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page