top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

Cyrki Stołeczne

Tak jak dla Budapesztu jego "domowym" cyrkiem jest Fővárosi Nagycirkusz, a dla Paryża Cirque d'Hiver Bouglione, tak wiele innych europejskich stolic ma "swoje, stołeczne" cyrki, które ewidentnie kojarzą się z tym, a nie innym miastem i które mieszkańcy różnych stolic znają i kojarzą bardzo dobrze.


Postanowiliśmy przygotować krótkie zestawienie cyrków, które są charakterystyczne dla danych stolic europejskich, w których to stolicach goszczą często i długo, a które mieszkańcy tych stolic znają bardzo dobrze, kojarzą, pamiętają i chętnie odwiedzają. Zobacz jakiego cyrku najprędzej się spodziewać, odwiedzając dane miasta!


BUDAPESZT - FOVAROSI NAGYCIRKUSZ

Na sam początek wywołany niczym wilk z lasu Budapeszt, stolica Węgier i jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Tam prym wiedzie oczywiście Stołeczny Cyrk w Parku Miejsku. Jego popularność wynika już z samego faktu, że na stałe wpisał się do krajobrazu naddunajskiej stolicy. Ale nie tylko. W ciągu roku wystawia średnio 4 całkowicie odmienne spektakle, organizuje akcje specjalne, zaprasza dzieci i młodzież szkolną na pokazy oraz lekcje o cyrku, organizuje Budapest Circus Festival i ogółem prezentuje światowy poziom widowisk. Nic więc dziwnego, że licznie odwiedzają go nie tylko węgierskie rodziny, ale i masa turystów. Warto podkreślić, że Fővárosi Nagycirkusz jest jedynym cyrkiem w Europie Środkowej i Zachodniej, który wystawia spektakle przez okrągły rok.

 

PARYŻ - CIRQUE D'HIVER BOUGLIONE & CIRQUE BORMANN MORENO

Aż dwa cyrki są charakterystyczne dla Paryża - zimowy cyrk rodziny Bouglione i Cirque Bormann Moreno, o czym nie każdy wie. Pierwszego nie trzeba zbytnio przedstawiać, drugi dla wielu może być zagadką, ale również na stałe wpisał się w paryski krajobraz. To cyrk, który ma namioty, wozy, ale na stałe rozłożył się w Paryżu dla mieszkańców którego występuje, co rok zmieniając przedstawienie. Oczywiście w stolicy Francji występują jeszcze tacy giganci jak "Arlette Gruss", czy "Phenix", ale są tam raz do roku zaledwie na miesiąc albo dwa.

 

BRATYSŁAWA - CIRKUS ALEŠ

Ze słowacką Bratysławą niewątpliwie kojarzy się Cirkus Aleš, który już od wielu lat odwiedza stolicę Słowacji, grając na kilku różnych placach, głównie jesienią. Czerwone szapito na dobre wpisało się w bratysławski krajobraz, a mieszkańcy Bratysławy po prostu lubią cyrk rodziny Aleš, czemu dają wyraz w postaci często pojawiających się pod cyrkowym namiotem kompletów.

 

PRAGA - CIRKUS HUMBERTO

Jeszcze kilka lat temu ciężko byłoby jednoznacznie określić jaki cyrk "lubi" najbardziej Pragę. Ale po zakończeniu/wstrzymaniu działalności cyrków rodziny Berousków i w związku z dość chwiejną sytuacją Festiwalu Cirkus Cirkus, to właśnie o Cirkus Humberto, można powiedzieć, że jest najbardziej charakterystycznym cyrkiem Pragi. To on od wielu, wielu lat rok w rok przyjeżdża do Pragi, zazwyczaj kończąc w niej sezon. Grał na wielu różnych praskich placach, można go spotkać w tym mieście często i zawsze robi w nim długie postoje.

 

WARSZAWA - CYRK ZALEWSKI & CYRK KORONA

Cyrk Zalewski w Warszawie jest znany przede wszystkim ze swojego Festiwalu, który kiedyś wystawiany był rekordowe 2,5 miesiąca. Warszawiacy bardzo lubią to wydarzenie i każdego roku cieszy się ono sporym powodzeniem. Cały jego anturaż - wielki namiot, czerwone dywany, kwiaty, trociny na arenie, zacni goście, celebryci, budują obraz potężnego cyrku takiego jak z dzieciństwa. Z kolei Cyrk Korona, który także bardzo lub stolicę, był już w jej prawie wszystkich zakamarkach. "Korona" od lat odwiedza różne warszawskie dzielnice. W trakcie całego sezonu potrafiła spędzić nawet 6 weekendów w stolicy. Do tego należy dodać 6 edycji Festiwalu Talentów. Warszawiacy bardzo dobrze znają Cyrk Korona

 

BERLIN - CIRCUS BEROLINA

Choć w Berlinie występują przeróżne cyrki, a część z nich ma nawet w swoim szyldzie nazwę niemieckiej stolicy, to jednak Berlinem "rządzi" "Berolina". Rodzina Spindler nie tylko organizuje w tym mieście swoją zimówkę, ale też bardzo często gra w sezonie letnim w różnych dzielnicach Berlina na przedmieściach którego cyrk ma swoją bazę. Sama nazwa "Berolina" wzięła się właśnie od niemieckiej stolicy Berlin.

 

WIEDEŃ - CIRCUS THEATER RONCALLI

Żaden cyrk tak bardzo nie kojarzy się z Wiedniem jak Teatr Cyrkowy Roncalli. Mówisz "Roncalli", myślisz Wiedeń, mówisz Wiedeń, myślisz "Roncalli". O tym jak bardzo dyrekcja lubi austriacką stolicę świadczy fakt, że żadne inne miasto poza Wiedniem nie pojawia się na trasie cyrkowej co roku. Jako ciekawostkę dodamy, że "Roncalli" jest niejako "niewolnikiem" placu przed ratuszem, bowiem istnieją tam idealnie wytyczone kontury pod namiot cyrkowy, które po każdorazowej wizycie cyrku są zalewane asfaltem. Każdego roku szapito staje dokładnie w tym samym miejscu, a floki idą dokładnie w te same otwory w ziemi. Tak więc nawet gdyby "Roncalli" chciał przyjechać z większym namiotem, byłoby to bardzo problematyczne, bo po pierwsze groziłoby głęboką dewastacją reprezentacyjnego placu, po drugie, byłby spory problem z pomieszczeniem standardowego taboru cyrku.

 

HELSINKI - SIRKUS FINLANDIA

W Helsinkach to właśnie Sirkus Finlandia jest tym najbardziej wyczekiwanym. Gdy cyrk ten przyjeżdża do stolicy, potrafi w niej występować nawet przez miesiąc, co przy skandynawskim tempie jest prawdziwym obłędem! Jak widać mieszkańcy Helsinek wiedzą co dobre i wybierają cyrk najwyższych lotów.

 

BERNO - CIRCUS KNIE

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, jeżeli stwierdzimy, że to szwajcarski Circus Knie jest tym najbardziej charakterystycznym dla Berna. Wynika to już z samego faktu małej ilości cyrków w Szwajcarii, niemniej "Knie" bywa w Bernie najczęściej, dlatego jeżeli w mieście tym uda ci się natrafić na cyrk, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie to cyrk rodziny Knie.

 

BRUKSELA - CIRQUE ALEXANDRE BOUGLIONE

W stolicy Belgi często, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym, stacjonuje największy tamtejszy cyrk - Cirque Alexandre Bouglione. Zazwyczaj jego występy mają miejsce na placu obok Atomium. Cieszą się one wówczas ogromnym zainteresowaniem, a do cyrkowej kasy ustawiają się bardzo długie kolejki, by zobaczyć ciekawy spektakl w naprawdę mistrzowskiej oprawie świetlnej.

93 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page