top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

Cyrki w Polsce mogą się otwierać. Jest rozporządzenie.


Dzisiaj zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wynika z niego, że cyrki w Polsce mogą zostać otwarte.


W rozporządzeniu stwierdzono, że do 28 lutego 2021 roku dopuszcza się prowadzenie "działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych [...]".


Oznacza to tyle, że cyrki, które powinny działać pod kodem PKD 90.01.Z zaliczają się do grupy głównej 90.0 i tym samym mogą się warunkowo otworzyć na dwa tygodnie, wstępnie do końca tego miesiąca. Nie ma natomiast gwarancji, że po tej dacie instytucje kultury znowu nie zostaną zamknięte.


Na podmioty prowadzące działalność pod kodem głównym 90.0 nałożono te same obostrzenia, co w poprzednim roku. Dołożono do tego zakaz konsumpcji jedzenia i picia przez widzów podczas całego pobytu na wydarzeniu. Rozporządzenie stwierdza, że to organizator ma zapobiec spożywaniu posiłków i napojów, co mówiąc wprost zakazuje sprzedaży żywności i napojów na terenie imprezy. Jest to poważny problem dla takich firm jak kina, czy właśnie cyrki, bo tylko na tego typu biznesach bardzo często zarabia się tyle, jakby bilety wstępu kupiło kolejnych 50 - 100 osób, a czasami więcej. W praktyce ciężko będzie to kontrolować. W przypadku cyrków sprzedaż żywności przeniesie się po prostu do wnętrza namiotu. Ciężko też będzie egzekwować od widzów nie konsumowania własnego jedzenia przyniesionego z domu.


Tyle w teorii. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Jeżeli w marcu sektor rozrywki zostanie uwolniony, to czym prędzej na polskie drogi wyjedzie co najmniej kilka polskich cyrków. Niektóre z nich, jak np. Cyrk Zalewski, mają cały czas swoich artystów na sezon 2021 w pełnej gotowości. Kilka mniejszych polskich cyrków definitywnie zakończyło lub zawiesiło działalność, a oprócz nich w sezon znów może nie wyjechać kilka innych cyrków dla których granie dla 30 - 40 % widowni jest po prostu nieopłacalne, a lepszych wyników na chwilę obecną ciężko się spodziewać.


Pełna treść rozporządzenia jest dostępna TUTAJ.

289 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page