top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

Królewskie Miasto Sandomierz i uroki cyrkowego placu

Sandomierz to niewątpliwie jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. Malowniczo wijąca się Wisła i liczne wzgórza tworzą niesamowite dla oka pejzaże. Miasto to jest także unikatowe w skali kraju również dla nas, fanów sztuki cyrkowej. A to ze względu na lokalizację i otoczenie placu cyrkowego.


Ten w sposób bezpośredni graniczy z historycznym centrum miasta i zasadniczo do niego przylega, co sprawia, że Sandomierz jest jednym z nielicznych miast w Polsce w którym cyrki stają praktycznie w samym jego sercu. Ten plac to oczywiście Plac Rybitwy, zwany także Placem Jana Pawła II, bo to właśnie w tym miejscu św. Jan Paweł II odprawił mszę podczas swojej wizyty w Sandomierzu, a towarzyszyły jej setki tysięcy wiernych. Plac wypełniony był po same brzegi. Dziś w miejscu ołtarzu stoi wielki pomnik papieża Polaka, a w bezpośrednim jego sąsiedztwie rozbijają się namioty cyrkowe. W pobliżu znajduje się także trasa łącząca Rzeszów z Warszawą.


Wiemy już dlaczego Plac Jana Pawła II, ale dlaczego Plac Rybitwy? Otóż kilka wieków temu, gdy Sandomierz ograniczał się terytorialnie do tego, co dziś nazywamy Starym Miastem, mianem Rybitwy nazywano tereny leżące u podnóża wzgórza, tereny pseudo - miejskie, gdyż kiedyś za miasto przyzwoicie ulokowane uznawano miasto na wzgórzu, któremu ani powódź, ani najazd obcych sił nie mógł zagrozić.


Każdy, kto choć raz gościł na placu cyrkowym w Sandomierzu z pewnością doceni jego uroki. Aura jaką roztacza nad sobą to miejsce jest doprawdy niepowtarzalna. Będąc na Placu Jana Pawła II na raz możemy ogarnąć dorzecze Wisły, trasę krajową i Collegium Gostomianum, jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce.


Wszystko to sprawia, że naprawdę warto tu przyjechać, warto wybrać się na spektakl cyrkowy i warto poczuć ten niepowtarzalny klimat zarówno Sandomierza jak i widowiska cyrkowego goszczącego w tym mieście. Aby dowieść racji naszym tezom, przygotowaliśmy kilka ujęć z ujęć różnych cyrków w różnych latach w Sandomierzu. Zobaczcie sami.


Cyrk Europa - sezon 2012


Cyrk Zalewski - sezon 2013


Cyrk Zalewski - sezon 2017


Cyrk Safari - sezon 2019


Cyrk Zalewski - sezon 2019


Cyrk Arena - sezon 2019 (Foto: Łukasz Gołębiewski)


O tym, że cyrki w Sandomierzu rozbijały się na tym placu od dawien dawna świadczy obraz z 1960 roku znajdujący się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, a przedstawiający właśnie stacjonujący cyrk w tym samym co przedstawione powyżej na fotografiach, miejscu.

Cyrk w Sandomierzu, 1960, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Foto: Marek Banaczek


Tak wygląda plac i jego otoczenie, ale jak wypada Sandomierz pod względem frekwencji? Bardzo różnice, dosłownie do Sasa do Lasa, bowiem niektóre cyrki potrafią mieć bite komplety, a widownie niektórych cyrków potrafią świecić pustkami w tym mieście. Dla niektórych wręcz bardziej owocnym wydaje się być sąsiedni Tarnobrzeg. Jednak bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się rok w rok Cyrk Zalewski. Mieszkańcy Sandomierza naprawdę lubią ten cyrk. Wynika to zapewne z terminu wizyty cyrku w tym mieście, czyli wakacji, ale też i samej nazwy "Zalewski". Ponadto dyrekcja cyrku stara się zawsze odwiedzić Sandomierz w niedzielę, co dodatkowo napędza frekwencję, bo przecież wówczas najwięcej ludzi ma wolne. Tak więc nie jest to miasto tylko dobre, albo tylko złe.


Kilka lat temu miasto chcąc być pseudo - nowoczesnym, zdecydowało, że nie będzie wynajmować swoich terenów miejskich (a więc i placu Jana Pawła II) cyrkom ze zwierzętami. W roku 2016 Cyrk Zalewski stanął na innym, prywatnym placu ze zwierzętami, w centrum osiedla mieszkalnego i w dodatku zaprosił na lekcję edukacyjną dzieci z przedszkola. Już rok później miasto poszło po rozum do głowy i od tego czasu niezmiennie udostępnia swoje tereny wszystkim grupom cyrkowym przyjeżdżającym do Sandomierza.


Nie pozostaje nam zatem nic innego jak tylko życzyć Wam, abyście kiedyś znaleźli się w tym magicznym mieście i na tym przepięknym placu, oczywiście pod kopułą namiotu cyrkowego. Niech to się stanie jak najszybciej!

130 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page