top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

Poznaj największe muzeum cyrkowe świata

Chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom jedno z najbardziej niesamowitych miejsc związanych z cyrkiem na całej kuli ziemskiej. Muzeum Cyrku Ringling w Sarasocie na Florydzie to największe muzeum cyrkowe świata i jedno z największych muzeów w USA. Poznaj je dziś dzięki nam!


Jak już kiedyś wspominaliśmy, muzeum powstało w miejscu nie przypadkowym, bo to właśnie tam, na tym terenie, na tych budynkach mieściła się główna siedziba legendarnego amerykańskiego Cyrku Ringling, a także okazała rezydencja Ringlingów zlokalizowana tuż nad samym oceanem. John Ringling posiadał majątek o wartości prawie 200 milionów dolarów i był jednym z najbogatszych ludzi w Ameryce.


Dziś nie ma tu już niezliczonej ilości wozów cyrkowych i stada zwierząt. Nie ma też 200 milionów dolarów w gotówce. Zostały za to pamiątki, rekwizyty, materiały prasowe, roślinność, no i oczywiście budynki w których obecnie zlokalizowane są eksponaty.


Budynków na terenie kampusu Ringlingów jest kilka. Gości wita okazała brama powitalna i zbudowany na potrzeby muzeum okazały gmach z kasami i sklepem z pamiątkami w którym można zakupić przeróżne pamiątki związane z Cyrkiem Ringling - począwszy od długopisów przez plakaty, zeszyty, kubki, pluszaki, puzzle, na doniczkach, ubraniach i płytach skończywszy.


W muzeum pracuje wielu wolontariuszy, głównie emerytów, którzy poświęcają swój wolny czas, by opowiadać gościom o historii rodu Ringlingów i ich firmy.


Eksponatów w muzeum Cyrku Ringling jest kilkadziesiąt tysięcy, a może i jeszcze więcej. Jest tam wszystko - ulotki, plakaty, kostiumy cyrkowe, miniatury wozów, oryginalne wozy Cyrku Ringling, flagi, rekwizyty, archiwalne zdjęcia i filmy, a nawet gigantyczna makieta cyrkowa składająca się z kilkunastu namiotów, kilkuset ludzików oraz wozów i zwierząt.


Goście mogą podziwiać luksusowy wagon kolejowy, którym podróżowała dyrekcja cyrku. Mogą zobaczyć ozdobne, zabytkowe klatki na kółkach dla zwierząt, a nawet wielką mobilną armatę z której wystrzeliwano człowieka podczas spektakli Cyrku Ringling.


Jednym z najbardziej reprezentacyjnych dzieł sztuki (dosłownie) na terenie muzeum jest wielki mural zatytułowany "The greatest show on Earth" stworzony przez Williama Woodwarda w roku 1990 na płótnie o wymiarach 6,7 m x 12,8 m. Znalazł się w muzeum dzięki darowiźnie uczynionej przez rodzinę Feld, która przez ostatnich kilkadziesiąt lat działalności cyrku, zarządzała nim.


Kupując oddzielny bilet, możemy zwiedzić okazały pałac byłych właścicieli cyrku. Mieści się w nim wiele cennych dzieł sztuki. Sam budynek posiada okazały taras wychodzący wprost na ocean na którym w słoneczne dni czuć bardzo wyraźnie morską bryzę.


Ale muzeum to nie tylko budynki, eksponaty i cyrk. To także okazały ogród botaniczny w którym spotkamy mnóstwo gigantycznych figowców, eukaliptusów i bambusów. Część z nich tworzy tzw. Drzewną Drogę Milenijną na cześć roku 2000 w którym została ukształtowana.


John Ringling był także zapalonym czytelnikiem. Ringling Art Library jest jedną z największych bibliotek artystycznych w południowo - wschodnich Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zawiera ponad 88 000 woluminów wydanych od XVI wieku do chwili obecnej.


W Ringling Museum możemy także znaleźć kilka legendarnych statuetek Złotych, Srebrnych i Brązowych Klaunów wręczanych na Festiwalu w Monte Carlo. Należą one m.in. do Davida Larible i Bello Nocka. Są też inne cenne eksponaty jak wielkie, cekinowe, ozdobne narzuty dla słoni cyrkowych, but w klatce ze słynnej repryzy, czy drążek trapezu przy pomocy którego żyjący do dziś Miguel Vasquez wykonał pierwsze na świecie poczwórne salto w powietrzu.


Odwiedziliśmy dwukrotnie Muzeum Ringlingów na Florydzie. Pierwszy raz w roku 2013 i drugi, w 2017 roku. Fotorelacje z tych wizyt znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.


Jeżeli jesteście ciekawi, zachęcamy także do ponownej lektury relacji z tych wizyt, która były kilka lat temu publikowana na portalu.


34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page