top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

Te namioty dostały drugie życie - zobacz je pod różnymi szyldami

Sprzedaż używanego sprzętu, w tym namiotów, w świecie cyrku jest czymś naturalnym. W ten sposób dziś namiot cieszy oczy widzów konkretnego cyrku w danym kraju, a jutro ten sam namiot stoi w zupełnie innym państwie, pod zupełnie innym szyldem. Zobaczcie przykłady kilku namiotów cyrkowych, które zyskały drugie życie.


Circus Barum --> Ravensburger Weihnachtscircus

Po zakończeniu działalności przez słynny niemiecki Circus Barum, jego namiot posłużył do organizacji Ravensburger Weihnachtscircus przez Elmara Kretza. Dopiero w minionej edycji uszyto nowe szapito, którego design wzorowany jest na omawianym namiocie.


Zirkus Aeros --> Cyrk Arena

Drugim namiotem w historii współczesnego Cyrku Arena było błękitne szapito odkupione od niemieckiego Zirkus Aeros z którym "Arena" po raz pierwszy wyjechała w sezon w roku 2010. Cyrk jeździł z namiotem przez cztery sezony.


Cyrk Europa --> Moskauer Circus

Po zakończeniu działalności Cyrku Europa jako duży cyrk, jego namiot powędrował do Niemiec i do dziś używa go Moskauer Weihnachtscircus. Szapito zostało uszyte przez włoską firmę Scola Teloni, a w sezon po raz pierwszy wyjechało w roku 2008.


Cirkus Olympia --> Cyrk Safari --> Cyrk Kaskada/Polonia


Po katastrofie w 2007 roku, Henrika Bengtsson, siostra śp. Andrzeja Słowika i dyrektorka Cirkus Olympia, przekazała Cyrkowi Safari swój stary namiot z którym "Safari" przejeździł niecały sezon 2009, ponieważ jeszcze w listopadzie postawił próbnie w Sosnowcu całkiem nowy, czerwony namiot, uszyty przez polską firmę Kontent. Potem namiot przeszedł w posiadanie Cyrku Kaskada/Polonia.


Cirkus Humberto --> Cirkus Bob Navarro King

W roku 2020 czeski Cirkus Bob Navaro King zmienił namiot. Wyjechał z poprzednim namiotem Cirkus Humberto. Fakt ten nie powinien dziwić zważywszy na to, że dyrektorzy obu cyrków to bracia.


Cirkus Berousek Sultan --> Cyrk Wictoria --> Kludszky Cirkusz

Pierwszy namiot Cyrku Wictoria został zakupiony od czeskiego Cyrku Berousek Sultan. Później dyrekcja "Wictorii" sprzedała szapito małemu, rodzinnemu, węgierskiemu Kludszky Cirkusz w którym namiot przebywa do dziś.


Cirkus Cirkus Festival --> Circus Berolina

Po bankructwie czeskiego festiwalu Cirkus Cirkus, jego namioty i sprzęt wykupił niemiecki Circus Berolina około pięć lat temu. Cyrk używa tych namiotów tylko na specjalne okazje.


Cirque Zavatta --> Horror Cirkus Lanik

Czeski Cirkus Lanik, który wyjechał na słowackie drogi w roku 2020 posiada namiot zakupiony od jednego z francuskich cyrków Zavatta.


Cyrk Korona --> Cyrk de la Luna --> Cyrk Vegas --> Cyrk Europa --> Cyrk Maska

Ten namiot to prawdziwy długodystansowiec. Ma prawie 30 lat i służył cyrkom: "Korona", "de la Luna", "Vegas", "Europa", a teraz ma go Cyrk Maska. Zapewne zagości jeszcze w kolejnych czterech cyrkach. ;) Trzeba przyznać, że kiedyś robili coś porządnie - płótno namiotu, choć z licznymi naprawami, trzyma się całkiem nieźle jak na tyle lat podróży w tym jedno zawalenie się namiotu za czasów "Luny".


Exit Cirkusz --> Eötvös Cirkusz

W sezonie 2020 Eötvös Cirkusz zmieniłnamiot i wyjechał z dotychczasowym szapitem nieistniejącego już węgierskiego Exit Cirkusz. Oba cyrki to jedna rodzina.


Cirkus Benneweis - Circus Afrika


Po zakończeniu działalności skandynawskiego Cirkus Benneweis, jego szapito przejął niemiecki Circus Afrika, który organizuje pod nim swoje zimówki.


Cirkus Cramer --> Magyar Nemzetközi Utazó Nagycirkusz

Czeski Cirkus Cramer sprzedał swój namiot węgierskiemu cyrkowi rodzinie Adamów. Co ciekawe, w "Cramerze" szapito funkcjonowało jako czteromasztowe, natomiast Węgrzy przerobili je na dwumasztowe.

361 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page