top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

W Besalú działa największe muzeum cyrkowe w Europie


Nie tak dawno w hiszpańskim Besalú leżącym w Katalonii otwarto największe muzeum cyrkowe w Europie. Budynek jak i cała ekspozycja robią niemałe wrażenie.


To jedna z największych na świecie kolekcji cyrkowych w której znajdziemy ryciny, kostiumy, plakaty, fotografie, znaczki, pocztówki, materiały artystów, autografy, książki, programy, porcelanę, rzeźby, kostiumy i wiele więcej. Do najbardziej znanych skarbów kolekcji należy miniaturowy cyrk (makieta wielkiego niemieckiego Cyrku Gleich), archiwum wielkoformatowych plakatów litografa Fernández-Ardavín z XX wieku, największy zbiór znaczków z motywami cyrkowymi, trzysta antycznych rycin, biblioteka składająca się z ponad 4000 tytułów, kostiumy znanych artystów oraz archiwa znanych fotografów takich jak Álvaro Villar, Josep Vinyes czy Alberto Oller.


Zbiór jest naprawdę fascynujący, a sztuka cyrkowa w Europie z pewnością zasługuje na tego typu miejsce. Samo muzeum swoją strukturą jest bardzo podobne do Ringling Museum w amerykańskiej Sarasocie w której również w kilkunastu pomieszczeniach i kilku budynkach znajdziemy setki tysięcy eksponatów, plakatów, rzeźb i gigantyczną makietę cyrkową składającą się z kilkudziesięciu namiotów, kilkuset wozów oraz kilku tysięcy postaci i zwierząt.


Historia muzeum w Besalú stanowi niesamowity chichot losu, gdyż otwarto je w prowincji, która jako pierwszy region w Hiszpanii zakazała całkowicie prezentacji zwierząt na cyrkowych arenach. Z Katalonii ta ideologiczna zaraza rozlała się na cały kraj, niszcząc tradycyjną kulturę cyrkową, mimo, że w Hiszpanii jako kraju wciąż nie ma zakazu występów zwierząt w cyrkach. Muzeum w Besalú pokazuje, że cyrku nie da się wymazać tak z historii jak i ze świadomości ludzi. Cyrk, ten prawdziwy, autentyczny cyrk, w jakiejś formie zawsze przetrwa i zawsze będzie dawał o sobie znać. To jest chyba najbardziej optymistyczna myśl z tego wszystkiego.


Zdjęcia z muzeum w Besalú znajdziecie TUTAJ.

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page