top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

Kontrowersje wokół nowego budynku cyrku stacjonarnego w Budapeszcie


Już od około dwóch lat władze państwowe przymierzają się do budowy nowego budynku cyrku stacjonarnego w Budapeszcie, który miałby stanąć zaraz obok Dworca Kolejowego Nyugati, w niemal ścisłym centrum stolicy i najbardziej prestiżowym miejscu Budapesztu. Inwestycja, jak się jednak okazuje, budzi spore kontrowersje.


Wszystko wynika z tego, że gdyby cyrk został tam wybudowany, uniemożliwiłoby to rozwój systemu komunikacji publicznej, przede wszystkim linii kolejowych w pobliżu dworca Nyugati, a także nowych linii metra. Przeciwnicy budowy cyrku w tym miejscu argumentują ponadto, że oprócz projektu budynku cyrkowego, nie zostało zaprojektowane całe otoczenie, w tym chodniki dla pieszych. Ponadto teren na którym miałaby powstać nowa siedziba Cyrku Stołecznego nie jest miejscem typowo rekreacyjnym. Wątpliwości budzą także prawa własnościowe do działek na których miałby stanąć cyrk. Dziś należą one do wielu różnych podmiotów publicznych.


Jednak jak przekonują władze państwowe, przepisy dotyczące tej inwestycji dają państwu kompetencje na odgórne wydzielenie terenów pod cyrk i zrealizowanie inwestycji nawet bez przetargów.


Nowy budynek Cyrku Stołecznego został zaplanowany jako spektakularna szklana kula o średnicy 60 metrów, która wraz z przylegającymi zabudowaniami ma tworzyć, w widoku z lotu ptaka, twarz klauna. Dotychczasowy budynek cyrku miałby ostać zburzony i zagospodarowany pod zmodernizowane ZOO.

98 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page