top of page
  • Zdjęcie autoraBoss

Chcesz mieć cyrk bez zwierząt? Wykaż się kreatywnością [FULL PROGRAM WIDEO]


Widowiska cyrkowe bez udziału zwierząt nie są nowością. Próby stworzenia spektakli wyłącznie z udziałem artystów podejmowano już 40 - 50 lat temu, a nawet i wcześniej. Ten artykuł jednak nie jest o ideologii cyrku ze zwierzętami albo bez zwierząt, a o filozofii tworzenia przedstawień opartych na artystach cyrkowych.


Warto nadmienić, że w Europie wciąż jest niewiele cyrków, które całkowicie zrezygnowały z angażowania czworonożnych pupili na arenie. Kilka takich działa w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Dosłownie jednostkowe przypadki zdarzają się we Francji, w Czechach, czy Belgii. Siła tradycji, sentymentu i przyzwyczajenia widzów jednak wygrywa. Ludzi ciągnie do tego, wśród czego się wychowywali, ciągnie do tradycji, pasji, do prawdy. Być może właśnie to jest kluczem do sukcesu współczesnych gigantów reprezentujących cyrk klasyczny.


Natomiast chcąc mieć cyrk bez zwierząt, trzeba się wysilić, mówiąc najprościej. Zauważcie tendencje w tzw. nowym cyrku - owe spektakle są tematyczne, mają fabułę, historię, oprawę, są JAKIEŚ. Współczesny cyrk bez zwierząt nie powstanie w ten sposób, że weźmie się cyrk klasyczny, usunie z niego zwierzęta, resztę zostawi i to będzie przepis na sukces. Taki biznes nie ma szans powodzenia na Zachodzie, a co dopiero w Polsce.


Warto zauważyć pewną regułę i podać kilka przykładów: Cirque du Soleil - sprawa oczywista, Horror Cirkus Ohana - show inspirowane horrorami, cyrki rodziny Raluy oraz Circus Theater Roncalli - cyrki inspirowane XIX- i wczesnymi XX- wiecznymi klasycznymi cyrkami. Po Europie jeździło także kilka cyrków na wodzie, co jest pomysłem samym w sobie - wodny spektakl z morską inscenizacją i kostiumami. Jeden z takich cyrków wciąż jeździ po Rumuni. Jednym ze sztandarowych przykładów cyrków bez zwierząt, ale nie bez pomysłów na siebie jest niemiecki Circus Flic Flac. Tam spektakle od lat odbywają się w rytmach muzyki rockowej i metalowej, a artyści występują w dżinsowych i skórzanych strojach. Wzorowym przykładem jest także francuski Cirque Phenix, który od lat bardzo mocno tematyzuje swoje spektakle. 5 lat temu zaprezentował kubański cyrk z artystami, muzykami i piosenkarzami z Kuby. Ten spektakl i przykład tego jak cyrk bez zwierząt potrafi przybrać konkretną formę, możecie zobaczyć na filmie wideo poniżej.

Ciężko w zasadzie wskazać jakiś cyrk bez czworonożnych przyjaciół, który nie aranżowałby swojego przedstawienia, nie wprowadzał pewnej historii, opowieści, głębszej reżyserii niż tylko migające światła. A jeżeli takie cyrki powstają, to szybko upadają. Po prostu nie mają na siebie pomysłu, a współczesny widz ma wysokie wymagania i oczekuje doznań, które go zaskoczą, wciągną, poruszą. Ładne kręcenie kółkami hula-hoop, albo bezbłędne salto na linie już nie wystarczą.

56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

تعليقات


KMC_-_logo_zdjęcia.png
bottom of page